Валерій ПЕЛЬЦ: інтерв`ю сайту vip.volyn.ua

Організатор КВНівских та лігосмішних заходів у Луцьку дав інтерв`ю місцевому сайту.

– Валєр, пам’ятаєш першу гру КВН у Луцьку, яку ти організовував?

– Так.  2009 рік. Був день святого Валентина, по-моєму. Ми навіть не очікували: аншлаг в залі, всі задоволені. Квитки по 7 грн. просто розлетілися.

– А хто грав?

– Університетські команди… Точно «Позитивні віруси», «В душ», «Деформація» «25-ий кадр».Тоді студентських команд у Луцьку не бракувало.

Ми тоді і сезон перший організували з шести місцевих команд. Виграли «Позитивні віруси», команда географічного факультету.

– Але потім місцеві команди якось зникли з «Ліги КВН Волинь»...

– Ми почали запрошувати команди з інших міст. І луцькі самі собою відсіялися – не витримали конкуренції. Бо іногородні колективи приїжджали більш досвідчені, мали за спиною участь в серйозних змаганнях.

-Ти віриш в те, що «Ліга сміху» набуде популярності і культовості, рівної кавеенівському руху?

– Усе дуже неоднозначно. По-перше, КВН в Україні повністю не зник. В кількох містах залишися ліги КВН. Асоціація КВН України цьогоріч провела у вересні традиційний фестиваль. Хоча мушу визнати – ні кількість, ні рівень команд тут не витримують ніякої критики.

Тепер щодо «Ліги сміху». Сьогодні цей проект на відсотків 70% використовує ресурс КВН. Більшість команд, автори, сценарії, регіональні ліги – усе це раніше працювало в структурі КВН. «Отдихаєм вмєстє», «ВІП Тернопіль», «Вінницькі», «Любимый город» та решта зірок «Ліги сміху» - це команди, які сформувалися далеко до появи цього проекту. Наразі хіба що «Прозрачний гонщик» - єдиний оригінальний продукт «Ліги».

З того, що створив КВН в Україні, зараз збирає плоди «Ліга сміху». Чи закладуть вони свій фундамент? Чи стануть поштовхом до появи нового покоління команд, які «обкатаються» і «вистрілять» років через п’ять? Чи будуть доїти цю корову, поки вона не помре? Це ще питання.

– Загорецька Людмила Степанівна виграє цей сезон?

- Ну вони – однозначно фішка цього сезону. Але я не вірю, що виграють. Новачок у «вишці» не може перемогти – таким було неписане правило КВН. Думаю, воно збереглося і у «Лізі сміху». Але до фіналу дійдуть – і матимуть шанси на перемогу наступного року.

– Як думаєш, чого в Україні здох формат Камеді?

– Можливо, через низьку якість гумору. Українське Камеді-шоу мені ніколи не подобалося. Крутим там був хіба Притула. А можливо, свою ролі зіграв «російський слід» цього проекту. Он  Молочний і Лірник довгий час продовжували в московському Камеді виступати.

– В Україні – бум гумористичних шоу. Ліга сміху, Вар’яти, Дизель, Мама хохотала... У Луцьку є старі «зубри» Кавеену, є певно талановита молодь... Але ні на місцевому, ні на, тим більше, всеукраїнському рівні їх не чути. Ото хіба «Замок Любарта»... Чому так?

– Була велика пауза. З 2005 до 2009 року гумористичний рух у Луцьку ніхто не організовував. Найактивніші «варилися у своєму соку», але усе це було аматорством, яке припинялося, як тільки студенти переставали бути студентами.

І вийшло так, що одне покоління закинуло це діло, а інше – не почало. Перервався такий собі кавеенівський «зв’язок поколінь», коли старша команда виховувала і підтягувала молодшу. Як це було, приміром, у Тернополі: спочатку Вар’яти, потім ВІП, потім «Оптом дешевше»...

Коли ми у 2009 році організували «Лігу КВН Волинь»– ми то діло почали було розвивати. Але, як я уже казав, місцеві не витримали конкуренції – і «саморозпустилися».

От і вийшло, що у Луцьку після Літрів не було нікого.

– А «Замок Любарта»брав участь в іграх Ліги КВН Волинь?

–  Тоді цієї команди ще не було. Вона сформувалася на основі ковельського колективу «Лінія відриву». І починали вони саме у нас – восени 2009-го. А «Замок Любарта»- це команда, зібрана суто під «Лігу сміху». Той же «сільський голова» Міша Денисов – учасник команди «Вікторія Бекхем», з Рівного. Є там хлопці і з інших колективів.

– Команди КВН часто виступають на різного роду корпоративах?

– Так –це їхній основний хліб. Бо ж «Ліга сміху» не приносить їм грошей. Швидше – відомість.

– А які в кого гонорари?

– Гонорари дуже різняться. Залежить від артиста, від кількості учасників у виступі. Від того, чи працює кавеенщик ведучим, чи виступає з одним номером. Якщо дууууже узагальнювати – то ціна коливається від 500 доларів до 2500 доларів за корпоратив.

– А які гонорари у авторів?

– По-різному. Класна постановочна мініатюра може і 100 доларів коштувати.

– У Лізі КВН Волинь були скандали, пов’язані із краденими жартами?

– Так

– А хто попався?

– Дозволь мені не відповідати на це питання. Хто з нас без гріха?

– Тобто, я так розумію, між тими, хто попався, були і знамениті сьогодні кавеенщики?

– Так, правильно розумієш (посміхається)

– Загалом цим багато хто грішить. У масляковській Вищій лізі трапляються жарти, які раніше звучали в «Лізі сміху». Є й навпаки. Різні аудиторії, різні канали, різний інформаційний простір, різна мова – от люди й хитрують.

Колись луцькі кавеенщики казали: поїхав в Затоку на фестиваль, позаписував жарти – і тобі на цілий рік виступів у Луцьку вистачить. І так було по всій Україні. Відеозйомки не велися, інтернету не було...

Читати повністю ТУТ.